Daniel Beneš: „Po nadcházejících zápasech se rozhodnu“

Sportovní ředitel ČSRU bilancuje své působení v této funkci. Tento mandát měl omezenou platnost do valné hromady a zvolení nového výkonného výboru unie. Pod jeho vedením a v krátkém čase se stihla připravit kompletně sezona 2019 pro všechny kategorie. Za jeho práci se mu dostalo uznání v zahraničí, když dostal speciálně on pozvánku na konferenci Rugby Europe Leaders 2019.

Převzal jsi funkci po odvolaném sportovním řediteli Philu Pretoriovi loni v listopadu. Budeš pokračovat v této funkci i pod novým vedením ČSRU ?

Daniel Beneš: Novým vedením mi byla nabídnuta role ve sportovním úseku, ale spíše více specializovaná a soustředěná na některé z jeho oblastí. V těchto dnech však chci věnovat všechno své úsilí a zaměření směrem k národnímu týmu a po nadcházejících zápasech se rozhodnu, jak dál i na základě už úplně konkrétních možností a příležitostí a také toho, jak bude nově tvořící se struktura dávat smysl a jak budu moci nejlépe pomoct a přispět k celé této týmové práci.

V minulém týdnu jsi prezentoval výsledky své práce na webu ČSRU. Co považuješ za nejdůležitější bod, který se Ti podařilo dotáhnout do konce ? A naopak, které téma se Ti nedařilo dle Tvých představ ?

D. B. : Nejvíce mě potěšila reakce některých lidí a klubů, kteří dokonce děkovali za to, že se hodně věcí dalo do pohybu a že je to povzbuzení i pro ně. Mile mě to překvapilo, protože za ty roky u ČSRU vidím v kolika různých oblastech máme obrovský prostor pro zlepšení. Je to zkrátka práce pro dobře fungující tým lidí a tak jsem ke konci roku 2018 cítil obrovskou zodpovědnost, aby se mi to celé nerozpadlo pod rukama, protože mít pod sebou jak národní tým, Duklu tak i celý sportovní úsek je samozřejmě krizové řešení.

Říkal jsem si, že jen samotná „údržba“ a stabilizace všech oblastí bude takhle v jednom člověku na všechno asi docela úspěch a pozitivní krok, místo toho se drtivá většina z nich posunula dopředu novými projekty a impulsy. Ocenění přišlo i z venku a to v podobě nominace na konferenci Rugby Europe Leaders 2019 do Bukurešti na konci března, kam World Rugby, potažmo Rugby Europe vybírá jen konkrétní trenéry, a to ještě primárně ze zemí Six Nations a Rugby Championship.

Nutno dodat, že tohle všechno je ale především zásluha několika lidí kolem mě, kteří se během tohoto období většinou zcela nezištně zapojili. Těch, kteří pochopili, že než dělat nějaké politikaření a čekat na vývoj situace po valné hromadě je potřeba máknout tady a teď, a těch si moc vážím a děkuji jim.

Na druhou stranu vidím, že je ještě mnohem víc věcí, které bych mohl dělat lépe a že ta práce z posledních měsíců je prostě pořád málo. Upřímně některé projekty (např. první dvě konference) byly šité horkou jehlou, hodně času na začátku ledna jsem strávil přípravou soutěží a pak jsem byl ve skluzu třeba ve vzdělávání, kde jsem měl připraveno ještě několik novinek, které zkrátka a dobře už nebylo kdy zrealizovat, tak si je alespoň nechávám v rukávu. Unijní kemp jsme měli zveřejnit dříve a takhle bych bohužel mohl ještě pokračovat.. Každopádně jsem vděčný za každou zkušenost, která mě učí dělat do budoucna věci efektivněji.

V jakém stavu je národní tým mužů ČR 15 před utkáními s Nizozemskem a Portugalskem? Proběhla příprava týmu podle Tvých představ?

D. B. : Tým se přes organizačně náročnou situaci dobře krystalizuje, pořád je pro nás obrovskou výzvou mít na trénincích všechny hráče pohromadě, a proto spíš postupně skládáme všechny části do celkového obrazu. Celou přípravu jsme stavěli na spolupráci s kluby a jsme si myslím na dobré cestě k reprezentaci, která bude celou republiku spojovat. Samozřejmě máme stále rezervy v zapojení klubů z Moravy, tam říkám na rovinu, že jsem chtěl stihnout víc.

Na druhou stranu je na celém týmu znatelný velký posun díky společným herním a modelovým tréninkům, které se podařilo zorganizovat prozatím s Pragou, Tatrou a Spartou. Rozhodující totiž bude, jak se nám podaří dostat hráče do zápasového tempa a intenzity oproti soupeři, který odehrál svůj „match“ už proti Portugalsku minulý víkend v Amsterdamu.

Po odehrání obou reprezentačních utkáních ČR 15 začne v dubnu příprava reprezentace mužů ČR 7. Hlavním cílem se bude udržet ve skupině Rugby Europe Trophy , nebo si v sedmičkách můžeme dávat i vyšší cíle ?

D. B. : Rozhodně prvním postupným krokem bude ve skupině zůstat, ale jsem sám moc zvědavý, jaké bude v Rugby Europe Trophy letos rozložení sil. Díky programu na Dukle nás čeká další kvalitní příprava v rámci renomovaných evropských a světových turnajů, a já pevně věřím, že se projeví už letos a my nebudeme v Rugby Europe Trophy jen dělat záchranářské práce. Naopak příklad třeba Švédska z posledních dvou let a výkony některých hráčů Dukly z turnaje v Dubaji ukazují, že můžeme směle pomýšlet výš…