Nový systém soutěží mužů pro rok 2019

Přestože výkonný výbor ČSRU v minulém roce potvrdil několikaletý koncept silné a stabilní extraligové soutěže, který měl svůj smysl a opodstatnění, tento koncept vydržel jen jediný rok.

Výkonný výbor schválil na posledním jednání nový formát soutěží pro příští rok 2019, na kterém se vedení unie shodlo se zástupci klubů a pověřil STK zpracováním harmonogramu soutěží.

Kritizovaný systém jaro podzim se ale kupodivu nemění. Soutěže se rozdělí po vzoru nižších nebo mládežnických soutěží na samostatnou jarní a samostatnou podzimní část. Společně s vyřazovací částí si tak hráči tento rok zahrají minimálně ve třech soutěžích. Názvy soutěží jsou prozatím pracovní.

Nejvyšší liga

Dvoukolová klasická extraliga je minulostí. V jarní části se představí osm týmů v nejvyšší soutěži – Tatra Smíchov, Vyškov, Sparta Praha, Říčany, Praga Praha, Dragon Brno, Slavia Praha a Zlín, kteří v této první části odehrají jednokolově celkem sedm utkání.

Poté šest nejlepších týmů postoupí do nové soutěže, TOP 6. Tato nová soutěž se bude hrát dvoukolově každý s každým doma a venku, celkem tedy deset utkání, a protože v jarní části zbude dost volných termínu a do podzimní části by se společně s vyřazovací části nevešla, tato soutěž začne podle návrhu kalendáře ještě na jaře 2019 ihned po dohrání první části extraligy a skončí vyřazovací částí na podzim 2019.

Nejhorší dva týmy první části extraligy sestoupí do nižší Národní ligy. To znamená, že i jeden nepovedený zápas může zapřičinit, že klub sestoupí na celý zbytek roku do nižší soutěže a již se nebude moci utkávat s nejlepšími. Podle výsledků z minulého roku budou nejvíce ohroženy týmy Slavie, Dragonu a nováčka Zlína.

Nižší soutěže

Na jaře se budou hrát mimo extraligu ještě další dvě soutěže a to nižší Liga XV a soutěž extraligových B týmů.

Nižší Ligu XV má hrát osm týmů – Přelouč, České Budějovice, Petrovice, Mariánské Hory, Havířov, Bystrc, Iuridica, Šumava Nýrsko.

První čtyři týmy postoupí do Národní ligy (celkem 6 klubů) a zbytek týmů sestoupí do podzimní 1. Ligy, do které se mohou přihlásit i dva nejlepší týmy z B soutěže. Podle návrhu formátu 1. Liga nebude mít vyřazovací část.

Šest zbylých týmů v B soutěži vytvoří novou B soutěž – TOP 6 B týmů.

Pro přehled seznam pracovních názvů soutěží:

Jaro:
Extraliga XV
Liga XV
Extraliga B XV

Podzim (začíná na jaře):
TOP 6 XV
Národní liga XV
1.liga XV
TOP 6 B XV

Sedmičky

Sedmičkové soutěže zůstávají proti minulému roku beze změn. Standardní soutěž sedmičkových klubů, sedm turnajů Českého poháru 7 a tři turnaje Mistrovství České republiky.

Finální znění soutěží včetně nových názvů a jejich oficiální vyhlášení můžeme očekávat do konce příštího týdne.

Proti předloženému návrhu XV soutěží se vyjádřil stávající prezident ČSRU Pavel Chaloupka, který na jednání výboru poznamenal, že i přesto, že chápe sportovní důvody, nesouhlasí s další změnou formátu extraligy, která má tradičně opět po roce doznat výrazných změn. Neschopnost vytvořit dlouhodobě stabilní soutěž jedním z důvodů, že takový produkt logicky není pochopitelný a zajímavý pro média, sponzory a veřejnost.

Na začátku roku 2019 se bude konat valná hromada ČSRU a je možné očekávat mnoho dalších změn. Do té doby bude sportovním ředitelem ČSRU a hlavním trenérem reprezentace ČR Dan Beneš, který byl potvrzen v těchto rolích výkonným výborem na tomtéž jednání.

Zdroj ZDE.