Poláci ustupují od systému jaro-podzim

Jsou to sice naši nejbližší sousedé, ale o polském ragby se toho u nás moc neví, možná proto, že spíš vzhlížíme k francouzskému nebo britskému ragby. 

Jak jsme se mohli v přímé konfrontaci přesvědčit, začínáme za polským ragby zaostávat, a jak před nedávnem zmínil Eduard Krützner starší ve svém kritické stati zveřejněné zde.

Cílem polské unie je hrát v ME Trophy do 3. místa. Poláci podobně jako my poněkud experimentují a hledají cestu k co nejlepšímu modelu soutěží a tak přešli na herní systém jaro – podzim a rozdělili extraligu na dvě části a ještě na dvě skupiny.

Na jaře se hrálo ve skupinách dvoukolově o postup do podzimní mistrovské skupiny, do té postoupily první tři týmy, poslední dva vytvořili skupinu Trophy.

Podobně se hrála i šestičlenná první liga, kterou vyhrála Arka Rumia (Rumia je město poblíž Gdaňsku). Druhá liga, také se 6 družstvy, se hrála dvoukolově bez dělení na skupiny a vyhrála ji Alfa Bydgoszcz.

Poláci se vracejí k systému podzim – jaro

Rada extraligy (poradní orgán PZR) doporučila předsednictvu PZR (Polski Związek Rugby) vrátit se od sezóny 2019/2020 k osvědčenému modelu soutěží podzim – jaro, přechod na systém jaro – podzim nepřinesl podle Rady extraligy očekávané výsledky.

Proto se jarní část extraligy v příštím roce odehraje ve zkráceném formátu bez odvet a bude zakončená po dvoutýdenní přestávce finálovými zápasy o 1. a 3. místo.

Zdroj ZDE.