TOP 14 – Joe Rokocoko: „Top 14 může být velice frustrující soutěž pro cizince“

V 35 letech odehrává svou osmou sezonu v nejvyšší francouzské TOP14. Bývalý „All Black“ vypráví o tom jak zvládá být tak dlouho na vrcholu a jak si stále užívat ragby v TOP 14 v soutěži s často sevřenou taktikou.

Do kolika let počítáte, že budete hrát ragby ?

Joe Rokocoko: Když jsme začal kariéru, tak jsem vůbec neměl plán jak dlouho to bude trvat. Řekl bych tak do 29 let, nebo snad 32 let. Ale jsem pořád tady, tělo drží a já se hrou pořád bavím 🙂 . Když vidím nové mladé hráče, říkám si jak je důležité si zachovávat myšlenku, že je to především zábava. Často myslíme až příliš profesionálně, jako že je jen ragby, ragby a ještě ragby. A pak chybí vyváženost v životě. V takovém případě, když zůstanete bez ragby, tak je to jako by Vám vzali život.

A pro Vás ?

J.R.: Ragby, je jen malá část života. Já mám štěstí, že mám svou rodinu a spoustu dalších věcí a užívám si života. Ragby je koníčkem. A to že je to mým povoláním tak je bonus. Vím, že to brzo skončí a tak se to snažím mít tu radost co nejdéle před odchodem do důchodu pod obří kokosový strom na Fidži 🙂 .

Čekáte, že budete ještě tuto sezonu hrát na křídle?

J.R.:Myslím, že tuto sezonu budu pokrývat posty 13 a 14, ale možná to vypadá na 12. Je to pro mě zajímavé, protože si vzpomínám, že první tříčtvrtku jsem hrál naposledy někdy na střední škole na Novém Zélandu. Mám ten post rád je pro mě zajímavý.

Jaký je Váš recept na to být ve 35 letech stále na křídle v klubu, který patří k nejlepším ve Francii ?

J.R. :Tento týden se mě ptal Finn Russel proč mám na sobě dlouhé nohavice pod trenkami na tréninku, když je v naší aréně teplo. A já jsem mu odpověděl, že chci mír svoje nohy stále v teple. Tak se smál a já mu říkám, že v 35 letech musíš dělat spousty malých věcí aby jsi každý víkend v zápase převedl výborný výkon. Zase se smál, ale přijde na to sám až bude mém věku a jestli ne, tak bude trénovat každý den bez toho, že z toho bude mít potěšení. Když máte radost z toho co děláte, tak vše je jednoduší když musíte pracovat tvrdě, dobře se připravovat atd…. . Když bych nedělal něco víc než jen to co je potřeba proto abych mohl obléct dres Racingu, tak je čas říct STOP s touto úrovní, to je konec.

Racing není úplně tým, který by hrál z křídla na křídlo. Nechybí Vám více míčů na křídle?

J.R.: Jako by jste četli v mých myšlenkách 🙂 . Samozřejmě je to frustrující v některých momentech když jste na křídle. To je důvod proč budu hrát tříčtvrtku 🙂 . Je to frustrující, ale je to strategie, tak to je. Když nemáte míč, tak musíte pracovat pro ostatní, aby ostatní to měli lehčí. Když máte příležitost, tak ji je potřeba využít. Když se hraje kopem, tak je moje práce vytvářet tlak na soupeře. Když nemám míč, tak mám hodně energie a mohu více komunikovat s těmi co jsou více unavení. Ve všech případech se snažím dělat svou práci a co nejvíce pomoci svému týmu, v rámci strategie kterou trenéři zvolili.

Vypadá, že Julien Savea z Toulonu bude mít víc problémů než Vy se srovnat se všemi aspekty soutěže TOP 14…?

J.R.: Přesně vím jak se teď cítí. Musíte chápat jak soutěž TOP 14 může být frustrující pro hráče, který sem přijede z jiného prostředí. Pamatuji si svůj první měsíc po příjezdu v Bayonnu. Když jsem teď již delší dobu tady ve Francii, tak se hodně snažím mluvit s nově příchozími cizinci do našeho klubu a vysvětlovat proč se některé věci dělají jinak než než u nich. Když jsi cizinec, tak stačí akceptovat tenhle styl utkání. Musíš jen upravit svou hru. Jen na tom zapracovat. Tak to je a ty si získáš respekt všech. Pro Saveu jsem si jistý, že se dokáže adaptovat a že objeví jak hrát lépe se svým týmem, je to hráč vysoké kvality.

Tato adaptace na TOP 14 je nezbytná pro všechny hvězdy co přicházejí ze SUPER RUGBY do Francie?

J.R.: Je nezbytná. Jednoduše řečeno, vy jste jedinec v tým a myslete na to, že hrajete nějakým stylem a dalších 29 hráčů úplně nějak jinak. Těch 29 hráčů nezmění způsob hry kvůli jednomu. Jste součást týmu a je potřeba se přizpůsobit. Taky je potřeba říct, že tady je šéfem týmu mlýnovka a ne útoková spojka jako na jižní polokouli.

Zdroj : rugbyrama.fr

https://www.rugbyrama.fr/rugby/top-14/2017-2018/top-14-joe-rokocoko-le-top-14-peut-etre-tres-frustrant-pour-un-etranger-qui-arrive_sto6959649/story.shtml?fbclid=IwAR3SFLzy_PNyMes3SasMicCnsDHDhmEGNe5hnWFRS6bNBuPiHo7aJKfREN8